Transparan Cepheler

Transparan Cepheler

Transparan Cephe Sistemlerinde, yatayda ve/veya düşeyde kurgulanan taşıyıcı sisteme (cam, metal, gergi, vb. konstrüktif elemanlar) özel noktasal tutucular marifetiyle bağlanan yalıtımlı/yalıtımsız cam paneller sözkonusudur.

Sistemi, taşıyıcısına göre sınıflandıracak olursak;

Çelik Konstrüksiyonlu Transparan Cepheler

Bu sistemde ana taşıyıcılar çelik veya paslanmaz çelikten kurgulanır. Mimari kaygılar ve statik hesaplar doğrultusunda kesit ve formları belirlenen taşıyıcı sisteme, cam paneller delinerek veya köşelerinden/kenarlarından sıkıştırılarak sabitlenir. Delikli sistemde, özel tasarlanan paslanmaz rotiller vasıtasıyla dört köşesinden delinerek tutturulmuş olan temperleme işleminden geçirilmiş ısıcam veya lamine tek camlar taşıyıcı çelik konstrüksiyona mekanik olarak bağlanmaktadır. Klapeli sistemde ise, camı taşıyıcıya sabitlemek için köşe ve/veya kenarlarda kullanılan çelik veya paslanmaz çelikten imal özel sıkıştırma aparatları kullanılır. Klapeli sistem, camın delinmeden imal ve montaj edilmesinden dolayı, daha hızlı ve ekonomik bir seçenektir. Sistemde son olarak düşey ve yatay derzlerin sızdırmazlığını sağlamak amacıyla ultraviyole ışınlara ve zorlu dış hava koşullarına dayanıklı özel cephe silikonları kullanılır.

Çelik Gergili Transparan Cepheler

Bu cephe sisteminde taşıyıcı konstrüksiyon olarak statik hesaplar sonucu oluşan kesitlerde ve mimari estetiğe uygun, yüksek mukavemetli çelik gergi sistemleri kullanılmaktadır. Mimari kaygılar ve statik hesaplar doğrultusunda kesit ve formları belirlenen taşıyıcı sisteme, cam paneller delinerek veya köşelerinden/kenarlarından sıkıştırılarak sabitlenir. Farklı ultra modern bir görüntü vermesi sebebiyle, günümüz yüksek teknolojik unsurlar içeren yapılarında sıkça tercih edilmektedir. Sistemde cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan cam, paslanmaz çelik, gergi elemanları ve özel olarak tasarlanmış paslanmaz çelik tutamaklar cephedeki hareketi ve cephe elemanlarının karmaşık rolünü, yalın bir biçimde aktarır. Son olarak düşey ve yatay derzlerin sızdırmazlığını sağlamak amacıyla ultraviyole ışınlara ve zorlu dış hava koşullarına dayanıklı özel cephe silikonları kullanılır.

Cam Kolonlu Transparan Cephe

Arka taşıyıcı sistem olarak temperli, “heat soak” testinden geçirilmiş ve daha sonra lamine edilmiş panellerden oluşan cam kolonlar kullanılır. Bu cam kolonlar, düşeyde birbirine özel paslanmaz çelik elemanlarla birleştirilerek güvenle uygulanabilir. Yatay düzlemde herhangi bir taşıyıcıya ihtiyaç duyulmadan, düşeyde adeta bir metal konstrüksiyon gibi davranan bu cam taşıyıcılı sistem, transparanlık adına cephede ulaşılan son noktadır. Mimari kaygılar ve statik hesaplar doğrultusunda kesit ve formları belirlenen taşıyıcı sisteme, cam paneller delinerek veya köşelerinden/kenarlarından sıkıştırılarak sabitlenir. Delikli sistemde, özel tasarlanan paslanmaz rotiller vasıtasıyla dört köşesinden delinerek tutturulmuş olan temperleme işleminden geçirilmiş ısıcam veya lamine tek camlar taşıyıcı cam konstrüksiyona mekanik olarak bağlanmaktadır. Klapeli sistemde ise, camı taşıyıcıya sabitlemek için köşe ve/veya kenarlarda kullanılan çelik veya paslanmaz çelikten imal özel sıkıştırma aparatları kullanılır. Sistemde ara bağlantı elemanları dışında hiçbir metal öğenin yer almaması, cephede farklılık adına çok şey katmaktadır.

Cam Kirişli Transparan Cephe

Arka taşıyıcı sistem olarak temperli, “heat soak” testinden geçirilmiş ve daha sonra lamine edilmiş panellerden oluşan cam kirişler kullanılır. Bu cam kirişler, ek yerlerinde birbirine özel paslanmaz çelik elemanlarla birleştirilerek güvenle uygulanabilir. Düşey düzlemde herhangi bir taşıyıcıya ihtiyaç duyulmadan, yatayda adeta bir metal kiriş gibi davranan bu cam taşıyıcılı sisteme, cam paneller delinerek veya köşelerinden/kenarlarından sıkıştırılarak sabitlenir. Delikli sistemde, özel tasarlanan paslanmaz rotiller vasıtasıyla dört köşesinden delinerek tutturulmuş olan temperleme işleminden geçirilmiş ısıcam veya lamine tek camlar taşıyıcı cam konstrüksiyona mekanik olarak bağlanmaktadır. Klapeli sistemde ise, camı taşıyıcıya sabitlemek için köşe ve/veya kenarlarda kullanılan çelik veya paslanmaz çelikten imal özel sıkıştırma aparatları kullanılır. Sistemde ara bağlantı elemanları dışında hiçbir metal öğenin yer almaması, cephede farklılık adına çok şey

Bize Ulaşın?

Profesyonel kadromuz ve üstün hizmet anlayışımızla hizmetinizdeyiz.