Parapet ve Cephe Kaplama Camları

Parapet ve Cephe Kaplama Camları

Giydirme cephelerde vizyon camlarını tamamlayan parapet camları, yapının strüktürel ve mekanik elemanlarını gizlemek amacı ile kullanılır. Parapet Camları vizyon camlarına uyum sağlayacak ve kontrast oluştrucak şekilde seçilebilir. Vizyon ve Parapet Camlarının birbirlerine uygunluğu sipariş öncesinde oluşturulacak bir “mock-up” düzeneğiyle irdelenmelidir. Özel dikkat gerektiren Parapet Camları, tasarım ölçümleri ve hedefleri doğrultusunda birkaç şekilde yapılabilir. Bütün parapet ve cephe kaplama camları ısıl kırılma riskleri karşı ısıl işlemli (kısmi yada tam tamperli) olmalıdır.

 • Emaye Boyalı Camlar
  Renksiz veya harmandan renkli float cam üzerine RAL renklerinde emayeleme ve temperleme işlemleri uygulanarak üretilen Emaye panolar, vizyon ve parapet camları arasında kontrast renkler istendiğinde iyi bir çözümdür. Emaye boyalı camlar zengin renk çeşitleriyle cephelerde kaplama camı olarak da baskı 2. yüzeye gelecek şekilde başarıyla kullanılabilmektedir.

 

 • Güneş Kontrol Camları
  Çeşitli renk ve performans seçenekleri ile, ağırlıklı olarak gündüz kullanılan giydirme cepheli ticari yapılar başta olmak üzere her türlü yapıda, pencere ve parapet önlerinde, çatı ışıklıklarından geleneksel ve strüktürel camlama sistemlerinde başarıyla kullanılabilir. Giydirme cepehelerde yansıtıcı özellikleri yardımıyla kolon, kiriş, parapet duvarı, asma tavan ve tesisat boşlukları gibi yapı unsurlarını gizleyerek, yapıda bir görüntü bütünlüğü sağlar. Güneş ısısı girişine karşı çok iyi bir koruma sağlar; soğutma giderlerini azaltır. İç mekanlarda pencere önlerinde güneşin aşırı parlaklığının denetiminde etkilidir. Dışa bakan 1. yüzey kaplamalarında yansıtıcılık ön planda; renk ikinci plandadır. İçe bakan ikinci yüzey kaplamalarında ise renk ön plandadır.
 • Hamurundan Renkli Camlar
  Cam hamuruna renk verici bazı maddelerin ilave edilmesiyle elde edilir. Yeşil, füme, bronz ve mavi renkleri mevcuttur. Güneş kontrolü için temel üründür. Kaplamalı camlar ile ayna üretiminde alt cam olarak kullanılır. Isıl kırılma risklerinden dolayı temperli veya kısmi temperli kullanılmaktadır.

 

 • Özel Kaplamalı Camlar
  Hat dışı kaplamalı ısı ve güneş kontrol camları, düz camın üretimi sonrası vakum altında elektron saçılma (magnetron vacuum sputtering) yöntemiyle çok katlı metal / metal oksitler kaplanmasıyla elde edilir. Isı ve güneş kontrol kaplaması, çeşitli kalınlıklardaki renksiz veya harmandan renkli temperli camlar üzerine yapılır. Renksiz düz cama yakın seviyede düşük ışık yansıtma değerine sahiptir.Tek bir kaplama ile güneş kontrolü ve ısı yalıtımı bir arada sağlanır. Kışın ısıyı içerde tutar, ısı kayıplarını azaltarak yakıt giderlerinden tasarruf sağlar. Yazın güneş ısısının geçişini azaltarak klima masraflarından tasarruf sağlar. Laminasyon ve temperleme işleri kaplama işlemlerinden önce yapılır. Isı ve güneş kontrol camları sadece Isıcam bünyesinde ve kaplamalı yüzey içe (#2) gelecek şekilde kullanılır.

Bize Ulaşın?

Profesyonel kadromuz ve üstün hizmet anlayışımızla hizmetinizdeyiz.